Vrste kontaktnih leća
Ako ste se odlučili za korekciju vida kontaktnim lećama trebate, uz konzultaciju s vašim oftalmologom, odabrati vrstu kontaktnih leća.
Koje leće postoje?
- Tvrde leće: danas se samo izuzetno koriste i gotovo su napuštene zbog neudobnosti nošenja, jer ne propuštaju kisik bez kojeg rožnica ne može disati
- Polutvrde leće: načinjene od novih materijala, imaju sva dobra svojstva tvrdih leća i veliku prednost, propuštaju kisik, pa su ugodnije i mogu se nositi neprekidno do 16 sati. Privikavanje na njih je duže. Koriste se u specifičnim slučajevima, najčešće kada korekcija mekim lećama nije optimalna.
- Meke leće: najčešće korištene leće. Udobne su za nošenje, privikavanje je kratko. Postoje različite izvedbe mekih leća koje mogu zadovoljiti sve potrebne korekcije vida, kao i zahtjeve korisnika. Osim sferne korekcije, s mekim lećama jednostavno je korigirati i astigmatizam. Meke leće u boji koriste se za korekciju vida i iz estetskih razloga, za korekciju izgleda i boje šarenice. Uobičajena podjela mekih leća je prema vremenu nošenja, pa postoje leće za dnevnu, dvotjednu, mjesečnu i godišnju izmjenu. Godišnje leće se sve rjeđe koriste, a istiskuju ih leće za češću izmjenu, mjesečne i dnevne, zbog manje mogućnosti nastanka komplikacija izazvanih starošću leće.
Osim prijedloga liječnika, ako niste specifičan slučaj, i vi možete sudjelovati u odabiru vaših kontaktnih leća. Ako niste sigurni, isprintajte i ispunite ovaj upitnik. Rezultate testa pokažite svom očnom specijalistu i zatražite njegovu/njezinu preporuku.